Viking interactive

İNSAN KAYNAKLARI

İnsan Kaynakları Politikamız

Şirketimizin Kalite ve Hijyen Politikası doğrultusunda insan kaynakları stratejilerini şirketin büyüme ve karlılık hedefleri doğrultusunda planlamak, geliştirmek, Şirket hedeflerine odaklı, takım halinde bilgi ile çalışan, sürekli gelişen, mutlu, motivasyonu yüksek ve eğitimli bir insan gücü oluşturmaktır.

• Doğru İş İçin, Doğru Zamanda, Doğru İnsanı Bulmak,
• İnsan Kaynakları uygulamalarını insana ve sürekli gelişime odaklı yürütmek, çalışanlarımızın eğitimlerle sürekli gelişimini sağlayarak “verimlilik”, “karlılık”, “müşteri memnuniyeti” gibi şirket hedeflerine ulaşmak.
• Şirketimizin ve çalışanlarımızın güvenliğini, sağlık ve esenliğini ön planda tutmak
• Topluma, doğa ve çevreye karşı sorumlu, ahlaki değerlere uygun davranmak

İnsan Kaynakları Uygulamalarımız

İşe Alma, Yerleştirme, Oryantasyon

Eleman İhtiyacının tespitinden sonra firmamızın personel yetkinliklerine uyan özgeçmişler aday havuzunda biriken başvurulardan seçilir. Adaylar ilgili departman yöneticileri ve insan kaynakları departmanı tarafından mülakata alınır. Mülakatı olumlu olan adaylara iş teklifi yapılır.

İşe alımı yapılan personelimize oryantasyon eğitimi sürecinde;

• Şirketin Genel Tanıtımı ( Organizasyon Yapısı, Hedefleri, Kültürü, Ürün ve Hizmetleri )
• Şirketin Kalite ve Hijyen Politikası
• İç Yönetmelik
• İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
• Personel Hijyeni ve Sanitasyonu ( GMP-2 )
• Personeli çalışma arkadaşları ve diğer departmanlar ile tanıştırmak
• İş Süreçlerinin Detaylı Tanıtımı

Performans - Kariyer Planlama

Performans Yönetimimiz, şirketin hedefleri doğrutusunda yönetici ile çalışan arasında iletişimi esas alan, katılımcı, çalışanları yönlendirerek ve destekleyerek performansını, yetkinliklerini geliştirerek kendilerine kariyer geliştirme fırsatlarının yaratılmasını amaçlar.

Eğitim ve Geliştirme

Yetkinlik kriterleri, performans değerlendirme, kariyer planlaması ve bölüm yöneticilerinden gelen talepler doğrultusunda, İnsan Kaynakları Yöneticisi tarafından yıllık eğitim planı oluşturulur. Eğitim Planı doğrultusunda eğitimler dış kaynaklı ve şirket iç eğitimler olarak gerçekleştirilir.

Nasıl Başvurabilirim?

Mağazalarımızda form doldurarak, gazete ilanlarında belirtilen adreslere ulaşarak, genel başvuru formu yada kariyer.net linkini tıklayarak direkt başvuruda bulunabilirsiniz.

Staj Başvuru

Yaz Stajı ; Üniversite, Meslek Yüksek Okulu ve Meslek Lisesi öğrencilerinden zorunlu staj yapacak olanlar, 01 Kasım - 31 Ocak tarihleri arasında Kafkas A.Ş. İnsan Kaynakları Bölümüne yada stajyer başvuru formu linkini tıklayarak doldurmaları gerekmektedir.

Kış Stajı ; Meslek Yüksek Okulu ve Meslek Lisesi öğrencilerinden zorunlu staj yapacak olanlar, 01 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında Kafkas A.Ş. İnsan Kaynakları Bölümüne yada stajyer başvuru formu linkini tıklayarak doldurmaları gerekmektedir.